• Vezető: Prof. Szederkényi Gábor
  • Tagok: Dr. Polcz Péter, Csutak Balázs, Vághy Mihály András, Horváth Gergely, Nawar Al-Hemeary, Somogyi Dávid, Prágai Botond
  • A valóság valamely kiválasztott aspektusát leíró matematikai modellek használata nélkülözhetetlen a műszaki vagy természetes rendszerek működésének megértéséhez és ezek hatékony üzemeltetéséhez. Időben és/vagy térben változó mennyiségek leírásához rendszerint dinamikus modelleket használunk. A rendszer- és irányításelmélet fő tárgyköre ezen modellek működésének közös keretrendszerben történő leírása, vizsgálata és célzott manipulációja (irányítása). Kutatásaink elsődleges tárgyköre a Kar fókuszához illeszkedve biológiai motivációjú nemlineáris rendszerek analízise, irányítása és identifikációja. A 2020-as és 2021-es évek folyamán a folyamatosan művelt alapkutatási témák mellett nagy hangsúlyt helyeztünk a COVID-19 járvány rendszerelméleti szemléletű vizsgálatára. Újabb kutatási feladataink általánosított riboszóma-áramlási modellekhez és génregulációs hálózatok modelljeihez kapcsolódnak.
  • Bővebb információ

A magyarországi COVID-19 világjárvány idején a járványügyi adatok modellalapú becslésének eredményei a kórházi statisztikák és a szennyvíz-információk felhasználásával. Az adatrekonstrukciós probléma megoldása a nemlineáris pályakövetéses szabályozásra visszavezethető rendszerinverzióval történik. Felső ábra: a napi új fertőzések becsült valós száma és az ehhez kapcsolódó aluldetektálási arányok a különböző hullámok és vírusváltozatok esetében. Alsó ábra: becsült időfüggő tényleges szaporodási szám, összehasonlítva a Our World in Data közzétett adatsorával.